Уникално представяне на България от ученици на 20. ОУ „Тодор Минков“

Наши ученици постигнаха уникален успех в международен франкофонски конкурс. Те представиха България в надпреварата "Френският език няма граници", която е мост между 59-те държави, участващи в изданието за 2020 г. 
Участниците са от 5-те континента: 18 европейски държави, 24 африкански държави, 4 американски държави, 12 азиатски държави, 1 държава Океания.
Предизвикателството на конкурса се състоеше в това, да се напише стихотворение между 30 и 40 реда, което ще трябва да илюстрира или да разгледа причините, поради които е важно да се спазват равни права и защо това равенство допринася за един по-добър и справедлив свят за хората, независимо от тяхната народност, тяхната култура и техните вярвания.
Поезията е литературно изкуство, това е творба върху думите, изкуство на езика, което изследва всички ресурси и има за цел да изрази или предложи нещо, като игра между звуци, ритъм и музикалност.

Галина Тимова, директор на 20. ОУ „Тодор Минков“, посрещна г-жа Irina Tonas-Pugnetti, вицепрезидент на асоциацията, която е под почетното председателство на принц Алберт II от Монако и се възползва от Високия патронаж на Международната организация на Ла Франкофония.

Те разговаряха за успехите на нашите ученици и по-специално за уникалната поема, която са написали учениците на г-жа Емилия Коцева, учител по френски език, през 2019 и която е включена в алманаха на конкурса.

ИСТОРИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО НА COEURS DES MOTS
„Включете младежта в дебата за равните права на момичетата и момчетата да променят манталитета чрез образование, а не чрез застъпничество. „Това е лайтмотивът на френскоговорящия конкурс за дигитално писане„ Aux cœurs des mots “, който е насочен към всички момичета и момчета по света, които заедно в своя клас, заедно с учителя си по френски, са мобилизирани за тази цел.

Както каза Бан Ки-Мун: зачитането на правата на човека и равенството между половете не са непостижими идеали. И все пак всички жени и момичета в света все още са изправени пред неравностойни възможности и дискриминация. Според оригинална идея, лансирана от основателя на асоциацията Жени световни лидери Монако, Хилде Ханеуз Хейе, първото състезание „В СЪРЦЕТО НА ДУМИТЕ, ДЕЦАТА НА СВЕТОВНАТА РАЗКАЗ” е родено през 2012 г. с участието на 20 държави.

Всъщност целта е да се разчита на състезание по писане и на франкофонията да даде глас на младите хора.

След зашеметяващия успех и ентусиазма на младите хора, приключението продължи и през 2016 г. стартира второ състезание „ЖЕНИ НА СВЕТЛО“ с 30 участващи държави. За второто състезание организаторите искаха да подчертаят жените, които имат значително въздействие и успяват да отговорят на предизвикателства в понякога много сложен контекст. Те често работят в сянка. Младите хора ще подчертаят ролята и работата на жените и по този начин ще признаят техните централни места в обществото.

За да проследим успеха на първите две издания и интереса, предизвикан от тази операция сред учители, личности и международни организации, които ни подкрепят, стартирахме това 3-то състезание „РАВЕНСТВО МЕЖДУ МОМИЧЕТА И МОМЧЕТА ЗА ПО-ДОБЪР И ЧЕСТЕН ​​СВЕТ“